MEŞUM MİRAS

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Meşum Miras (Das Majorat), E.T.A. Hoffmann’ın en meşhur gotik öykülerinden biridir.

Size, heyecanlı ve şaşkın gibi görünüyorumdur, Theodor! Gerçekten de bin bir korku geçirdiğim bu gece yüzünden öyleyim. Karımın sinir buhranı katiyen tehlikeli değildi, bunu şimdi anlıyorum, fakat burada, korkunç bir hayaletin yaşadığı bu şatoda, ben, her çeşit dehşetin vukua geleceğinden korkuyorum…“ (kitaptan).

Tadımlık (kitaptan seçme sayfalar)

E.T.A. Hoffmann (1776-1822), romantik edebiyatın zirve isimleri arasında adı anılan, kimine göre “Almanya’nın en önemli hikâye anlatıcısı” olan; Baudelaire, Poe, Dickens, Kafka ve daha nicesinin kendisinden etkilendiği söylenen bir yazardır.

Almanca’dan Çeviren: Ethem Derviş Deriş

Yayıma Hazırlayan: Akın Öge

Kitap Tasarımı: Seza Anet

Düzelti: Nisan Göksel, Ömer Öge

Basım Tarihi: Eylül 2016 

Basım: İlk Baskı – MEB 1949; İkinci Baskı – Feylesof 2016

Sayfa sayısı: 180 – Kapak: Karton – Kâğıt: 70 gr, kitap kâğıdı

Boyut: 12×18 – ISBN: 978-605-83417-1-5 

Kapak Fiyatı: 13 TL

“Doğrusu Hoffmann, nesnelerin görünüşlerini yakalamada ve en olağanüstü yaratılışlara gerçeklik görünümü vermede en yetenekli yazarlardan biridir” (Théophile Gautier, “Les Contes d’Hoffmann”, Chronique de Paris, 14 Ağustos 1836).

“Alman romantik edebiyatı denince adı ilk başta akla gelen ve Almanya dışında, hele Fransa’da, daha çok tanınan, geniş, hattâ biraz fazlaca hür muhayyileli hikâyeci…” (Sabahattin Ali, “E.T.A. Hoffmann”, Üç Romantik Hikâye, Ankara, Maarif Matbaası, 1943, 153).