İTALYA TARİHİ

Claudia Baldoli

TÜKENDİ

Feylesof ’un “Tarih” dizisinde bir alt başlık olan “Ülke ve Bölge Tarihleri”, dünyayı tanıyıp anlamamıza katkıda bulunmayı amaçlıyor…

Modern İtalya nasıl oluştu, neden gelişmiş bir ülke oldu? Ülkenin kuzeyi ile güneyi arasındaki farklılığın nedenleri nelerdir?
Roma İmparatorluğu’nun çöküşü sonrasında İtalya’da kimler egemen oldu?
Vatikan neden önemlidir, nasıl ortaya çıkmıştır, tarihteki rolü nedir?
İtalyan kentleri neden bu kadar güzel, İtalyan sanatı ve mimarisi neden muhteşemdir?

Dünyanın her yerinde tüketilen pizza ve makarnanın öyküsü nedir?

Faşistler nasıl iktidara geldiler ve neden yenildiler?

Mafya İtalya’nın ezelî ve ebedî bir sorunu mudur?

Bu ve daha birçok sorunun cevabı İtalya Tarihi’nde… İtalya seyahatinizden önce mutlaka okuyun; ülkeyi bambaşka bir gözle gezeceksiniz…

“İtalya düşüncesi ve sözcüğün kendisi, Ortaçağ’ın en başlarından on dokuzuncu yüzyıla değin var olmuşken, İtalya ancak 1860’tan sonra bir ulus olarak tanımlanabilir (on sekizinci yüzyıla değin coğrafî bir çağrışımı vardır). Dolayısıyla kitap bir ulustan (nazione) çok bir ülke (paese) olarak İtalya’nın tarihine odaklanacaktır ve yalnızca on sekizinci yüzyıldan bu yana var olmuş olan modern ulusallık düşüncesinin gelişimi de tartışılacaktır. Bu tarihten önce ‘İtalyan’ olmak, ‘ulusal’ bir belleği değil, bir dizi ortak belleği tarif etmek için kullanılıyordu. On dördüncü yüzyılın Floransalıları, kendilerini Calabria ya da Venedik sakinlerinden çok farklı hissetmiş olmalılardı. Yine de -tamamen aynı dili konuştukları söylenemezse de- yurtdışında tümü İtalyan’ olarak görülür ve tanımlanırlardı. Bu kitap, ülke tarihinin son 1.500 yılındaki devamlılık öğelerini keşfederek bu çelişkiyi açıklamaya bir katkı sunacaktır” (kitaptan).

Tadımlık (kitaptan seçilmiş sayfalar).

CLAUDIA BALDOLI, doktorasını London School of Economics and Political Science’da verdi. Halen Newcastle Üniversitesi’nde ders vermektedir. Başlıca çalışmaları: Bissolati immaginario: Le origini del fascismo cremonese dal socialismo riformista allo squadrismo (Cremona, 2002); Exporting Fascism: Italian Fascists and Britain’s Italians in the 1930s (Oxford, 2003); Il nostro maggio: All’origine della festa dei lavoratori: autobiografe e testimonianze da Chicago (Caserta, 2005).

İngilizce Aslından Çeviren: Eylem Çağdaş Babaoğlu

Yayıma Hazırlayan: Akın Öge

Redaksiyon: Emrah İnandım

Kitap Tasarımı: Seza Anet

Basım Tarihi: Ocak 2018

Basım: 1. Baskı

Sayfa Sayısı: 312 – Kapak: Karton – Kâğıt: 60 gr. Kitap Kâğıdı  

Boyut: 14×23 – ISBN: 978-605-83417-5-3

Kapak Fiyatı: 38 TL

“Muhteşem bir kitap. Yaklaşımı epey özgün. Engin ‘kültür tarihi’ yöntemleriyle çok geniş bir dönemi ve malzemeyi kapsıyor. Bu çalışmadan çok şey öğrendim ve diğer birçok uzmanın ve öğrencinin de çok şey öğreneceğine eminim” – John Foot (University College London)